سه شنبه ١٩ آذر ١٣٩٨  |    |  
به پرتال مخابرات استان اردبیل خوش آمدید
 
تاریخچه آرم مخابرات

 

 

رحمان پارسا طراح آرم مخابرات

تاريخچه آرم شركت مخابرات ايران

 

پس از شكل گيري و تاسيس شركت مخابرات ايران سال 1350 بحث تعيين و طراحي آر م براي شركت مخابرات، در مديريت وقت مطرح شد ، طراحي آرم مخابرات ايران در بين دانشجويان دانشكده هنرهاي زيبا  دانشگاه تهران به مسابقه گذاشته شد . سال 1354 در ميان طرح هاي عرضه شده ، طرح يك دانشجوي طراحي صنعتي به نام رحمان پارسا پذيرفته و از آن زمان تاكنون به عنوان آرم شركت مخابرات ايران معرفي شده است . لازم به ذكر است آقاي رحمان پارسا ، متولد 1327 كه مدت 10 سال كارمند شركت مخابرات ايران بود و پس از آن در سازمان ميراث فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مشغول بكار شد ، متاسفانه در سال 1362 در سن 35 سالگي بر اثر سكته قلبي درگذشت.

نگاهي به آرم مخابرات

 

از لحاظ فني آرم مخابرات همان گونه كه ملاحظه مي شود از دو فلش ، نيم دايره هاي موجي متحد المركز ويك علامت پالس كه از فضاي بين دو فلش حاصل شده ، تشكيل گرديده و مجموعا" يك دايره را مي سازد . دو فلش در جهت مخالف يكديگر قرار دارند و با هم تركيب شده اند و در واقع حركت رفت و برگشت را بازگومي كنند ، مثلا" رفت و برگشت صدا و يا هر پيام ارتباطي ديگر .خط شكسته ي درون آرم كه در فضاي بين دو فلش قرار دارد ، در واقع نشان دهنده پالس مخابراتي است .

معمولا" برش عمودي امواج الكتريكي ، صوتي و يا هر نوع موج فيزيكي به شكل پالس ، سيگنال و ...... است.انتهاي هر فلش نيم دايره هاي متحد المركزي قرار دارد كه سياهي و سفيدي هاي آن ها بازگو كننده ي امواج از بالاست . امواج الكتريكي پايه و اساس مخابرات است . همان گونه كه سنگي را درون آب مي اندازيد ،امواج متحد المركزي بر سطح آب ظاهر مي شود و اين امواج در جهت پيرامون فضاي آب حوض يا استخر يا  به حركت در مي آيد و تا جايي ادامه مي يابد كه محيط انتقال موج ادامه دارد و در نهايت بر اثر مستهلك شدن نيروي اوليه ي وارد شده بر سطح آب بر اثر سنگ ، موج حاصل مي ميرد و استهلاك مي يابد . چراكه هر موجي در طبيعت حالت ميرايي دارد . امواج مخابراتي هم معمولا" در محيط انتقال خود اعم از سيم ،كابل ، يا فيبرنوري ميرايي دارند و معمولا" در مسير خود سامانه ها يا امكانات فني به نام رپيتر امواج راتقويت مي كنند وادامه مي دهند.

 

در حال حاضر امواج مخابراتي صدا ، تصوير ، ديتا اطلاعات  و حتي تصويرهاي متحرك  فيلم  را از يك سامانه ي مخابراتي مبدا  به سامانه ي مخابراتي ديگر گيرنده  انتقال مي دهند . آرم مخابرات ايران چون بر اساس موج طراحي شده - به رغم توسعه و رشد كمي و كيفي فناوري مخابرات و افزايش ظرفيت آن- همچنان بازگو كننده ي چيستي ، چگونگي ، معنا ، مفهوم و وظايف مخابرات است .

 

دفتر روابط عمومي و امور بين الملل

                                                                                                                                     شركت مخابرات ايران

 
 
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
نماد اعتماد
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 10995
 بازدید امروز : 2016
 کل بازدید : 9397215
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15
اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
 
كلیه حقوق مادی و معنوی این سـامانه متعلق به مخابرات استان اردبیل می بـاشد
Copyright © 2012 www.ardabil-tci.ir